Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, részletek >
Menü

A zsíros és kombinált bőr ápolása

A zsíros és kombinált bőr ápolása Ha kombinált bőrtípusú vagy, mindenképpen érdemes megérteni a háttérben zajló folyamatokat - beszéljünk a zsíros bőr rejtelmeiről!

Mitől zsíros a bőr? Mi az a pórus? Mik azok az eltüntethetetlen fekete pontok a bőrön? 

A bőr olajtermeléséért az úgynevezett faggyúmirigyek a felelősek. Ezek a test különböző részein különböző sűrűséggel helyezkednek el és egy zsír jellegű anyagot választanak el, mely a faggyúmirigy kivezetőcsövén jut ki a felszínre. A kivezetőcső kijárata az úgynevezett pórus (nem pedig pólus:)). A faggyú a bőr felszínén szétterülve azon védőréteget képez. Ez a védőréteg impermeábilis, azaz vízhatlan - így a bőr víztartalmának párolgását és a bőrön felszínén lévő víz korlátlan bejutását is korlátozza. (Mint mindennek, ennek is van egy természetes egyensúlya.) Emellett ez a faggyú megfelelő pH-t teremt a bőr felszínén, amely a bőr természetes baktériumainak megfelelő, a kórokozó baktériumok számára viszont kevésbé kedvező feltételeket teremt. 


Pórus: a faggyú- és verejtékmirigyek kivezetőcsövének kijárata a bőr felszínén. (A képen a faggyúmirigy a szőrszál mellett látható.) 

 

Visszatérve a pórusokhoz, ezek a megnövekedett faggyútermelés hatására gyakran zavaróan kitágulnak. A kivezetőcső kijáratánál a megrekedt faggyú a levegő hatására oxidálódik - ezek a soha el nem tűnni akaró fekete pontocskák, amelyek leggyakrabban az orron jelennek meg. Nem, ez nem annak jele, hogy valaki nem mos arcot, ám pont ezen hiedelem miatt is elég zavaró jelenség. 
A fekete pontok eltüntetésére jó trükk a lemosóolajok alkalmazása az esti rutin során. Mivel a kivezetőcsőben megrekedt anyag zsír jellegű, így egy egyszerű vizes öblítés semmiképp nem fogja azt feloldani - a legjobb megoldás a terület alapos “átmasszírozása” egy kíméletes olajos lemosóval.

A faggyú szerepe:

- savköpeny létrehozása: véd a kórokozó baktériumok ellen
- lipidekből álló védőréteg képzése, áteresztőképesség csökkentése
- a bőr táplálása (pl. E-vitaminnal)

 


Ez az 2 in 1 olajos + vizes lemosó nem csak a pórusokat tisztítja hatékonyan, hanem a habzásnak köszönhetően a kombinált bőrnek olyan kellemes és üdítő tisztaságérzetet is megadja az esti rutin kezdetén.:) 

 

Whitehead, blackhead - zárt komedó, nyílt komedó - minden a mitesszerekről

A mitesszer nem más, mint a faggyúmirigyben felhalmozódó és onnan távozni nem tudó, “beszorult” faggyú. Ameddig ez a bőr mélyében történik, zárt komedóról (angolul whitehead) beszélünk. (Itt zárt, mikroszkópos méretű a kivezetőcső.) Amint a kitágult kivezetőcsövön kitüremkedik a faggyúgyülem, nyílt komedóról van szó. Angolul ezt azért hívjuk blackheadnek, mert az előzőekhez hasonlóan itt is oxidálódik és ezzel sötétebb színűvé válik a faggyú. A mitesszerekben az amúgy jótékony hatású faggyú mellett némi sejttörmelék is jelen van, ugyanis a faggyútermelés folyamán a faggyúmirigy sejtjei elhalnak. Ez egy kedvező közeget teremt a baktériumoknak. Ha a mitesszer felülfertőződik, fájdalmas pattanás lesz belőle. 

A pattanásképződés folyamata
A képen a pattanásképződés folyamata látható. A harmadik állapot a zárt komedó, ilyenkor még csak felgyülemlik a faggyú. A negyedik képen kialakul a beszédes nevű “blackhead”, azaz nyílt komedó. Mivel a komedó kapcsolatba lép a környezettel, még könnyebben fog fertőződni és különböző súlyosságú pattanás alakulhat ki belőle. 

Ha csak egy-egy pattanás jelenik meg időnként a bőrödön, jó választás lehet egy pattanástapasz, amelyből a webshopban többfélét is találsz.

A mitesszereket teljesen felesleges otthon nyomkodni, legrosszabb esetben megfertőzöd a nyílt sebet, amelynek talaján hatalmas gyulladás alakulhat ki -  így a kis házi manőver csúnya következményekkel fog járni. Emellett fokozott a hegesedés esélye is. Talán egy apró heg fel sem tűnik, de ha rendszeresen nyomogatod a mitesszereket, idővel mindenhol csak hegeket fogsz látni, amelyeket lényegesen nehezebb kezelni.

A kozmetikai arctisztításról megoszlanak a vélemények, én mindenkinek azt tanácsolom, hogy csak olyan kozmetikus kezei alá feküdjetek, akiben feltétel nélkül megbíztok - ha jelenleg nincs ilyen, kérdezzetek meg több szakembert, mielőtt elköteleződnétek. Az arctiszító kúrák után kiemelten fontos az alapos fényvédelem, a foltok és hegek elkerülésének érdekében. (Ilyen esetben a magasabb fényvédőfaktor, a nagyobb mennyiség, a folyamatos újrakenés még inkább hangsúlyossá válnak!!) 


A fényvédelem alapjairól az előző bejegyzésben részletesen meséltem!

A házi praktikákat nem ajánlom, ezek jobb esetben ártalmatlanok, rosszabb esetben akár veszélyesek is lehetnek. (Például a szóda-bikarbónás arcmosás és a citromos pakolás olyan, szinte égés szerű károkat okozhat, amik hetek alatt sem jönnek helyre.) Ma már számos kozmetikumhoz hozzájuthatunk igen jó áron, egy-egy akció mindig felbukkan valahol, kisebb méretű utazószettek formájában is érdemes első körben próbálkozni. Ráadásul a holika.hu webshop is számos ingyenes mintát kiküld minden vásárlás mellé, hogy a következő rendelésednél jó döntést hozhass!

Hegek megelőzése:

- Ne nyomkodj! :) 
- Ha nyomkodtál, ne piszkáld a seben kialakuló varrt.
- Mindenképp használj fényvédőt! 
- A területet kíméletesen tisztísd és hidratáld. (Elég a nyomkodás után egyszer fertőtleníteni, amikor még nyílt a seb.) 


Ha szereted az otthoni kényeztetést, akkor ez a 30 darabos, zöld teás maszkcsomag lesz a legjobban barátod. A zöld tea remek antioxidáns és nyugtató hatású is, a kombinált bőr legjobb barátja.


Szódabikarbónás arcmosás és fogkrémes pakolás helyett aktív szenes fátyolmaszk: a tág pórusok és a zsíros bőr meg fogja köszönni a gondoskodást.
 

Csak az jó, amire rá van írva, hogy kombinált bőrre való?  - Ideális rutin zsíros bőrre

Ez egy gyakori tévhit - a valóságban a zsíros bőrre szánt termékek gyakran túlságosan szárítanak. Ami kis mennyiségben gyógyszer, az sokszor nagy mennyiségben méreg, így mindent mértékkel érdemes használni. Épp elég, ha csak a lemosód való zsíros bőrre, nem szabad utána szárító tonikokat használni. (És ez fordítva is igaz!) 


A zsíros bőrt kompenzálandó éppen elég, ha egy fényvédős mattító BB-krémmel zárod le a reggeli rutint. :) 

A zsíros bőr rutinja a könnyű rétegezésre és hidratálásra épít. Hidratálni kötelező! A nehéz krémeket felesleges és kényelmetlen használni. A tonerek, emulziók, lotionök, hidratáló szérumok, gélek előnyben részesítendők. Ha egy aktív hatóanyag köré szeretnéd építeni a rutinod, legyen az a niacinamid (rengeteg koreai termékben benne van). A niacinamid (B3-vitamin) gyulladáscsökkentő, erősíti a bőr védőrétegét, ellenállóvá teszi az irritációval szemben és még egy kicsit az öregedést is lassítja.:) 


Például ez a kis csoda is tartalmaz niacinamidot. :) 


A vízhiányos bőr ördögi köre:

Vízhiány >> kompenzatorikus faggyútermelés >> zsíros bőrre való szárító termékek használata >> erősödő vízhiány >> még erősebb, kezelhetetlen faggyútermelés
Megoldás: hidratálás, hidratálás, hidratálás! :) 
 

Zsíros bőr, életmód, egészség - néhány jó tanács :) 

A faggyúmirigy sejtjeire a nemi hormonok közvetlenül hatnak, így akármilyen hormonális zavar (pl. PCOS) tüneteként megjelenhet a megváltozott bőrtípus vagy a problémás zsírosodás. A nemi hormonok hatása magyarázza azt is, hogy a nők bőrének állapota miért hullámzik a hónap során, gyakran nagyon intenzíven. 
A hormonszinteket és azon egyensúlyát a táplálékaink is befolyásolják, emellett a bőrünkön gyakran megjelennek rejtett ételérzékenység jelei. Ezért is érdemes arra törekedni, hogy minél kevesebb feldolgozott élelmiszert fogyassz és mindig az egészségesebb alternatívát válaszd. Ha arra gyanakodsz, hogy a tej vagy a glutén (vagy akármi más) okozza a tüneteidet, tarts szigorú kizárásos diétát négy hétig, majd vezesd vissza a gyanúsítottat a táplálékaid közé. Közben vezess naplót a megfigyeléseidről - ezzel az orvosodnak is sokat segíthetsz. 
Az általános stressz az agyalapi mirigyen és a mellékvesekérgen keresztül kihat a bőrünk állapotára is. A bőr sérülékennyé válik és a probléma rendkívül komplex: az elgyengült bőr könnyebben kiszárad, magát felesleges zsírosodással próbálja védeni, ami miatt gyulladt göbök, pattanások is kialakulhatnak. A gyógyulás lényegesen lelassul. Ha épp egy átmeneti stresszes időszakon mész keresztül, sajnos “normális”, hogy a bőrképed is romlik. De ne aggódj, ez nem tart örökké - ha csökken a stressz és van egy helyes bőrápolási rutinod, a bőröd is rendbe fog jönni.;) 

 

A cikk vendégszerzője Salomé - Tudományos Szépség Blog, olvasását jó szívvel ajánljuk! :)

Holika kozmetikum keresés