Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, részletek >
Menü

A pattanásos bőr ápolása

A pattanásos bőr ápolása

Kezdjük a nehezebb részével!

A felnőttkori pattanásos bőr hátterében számos tényező állhat, így mindenképpen érdemes egy bőrgyógyásznál jelentkezni. Sajnos van rá esély, hogy egy gasztroenterológust, egy endokrinológust vagy egy nőgyógyászt is fel kell majd keresni, hiszen hormonális problémák, ételintolerancia vagy egyéb rejtőzködő betegségek húzódhatnak meg a háttérben. Azonban az is előfordulhat, hogy minden erőfeszítésed ellenére megmarad néhány mitesszer, amelyek időnként begyulladva pattanássá formálódnak majd. Sokaknak együtt kell élniük a hajlammal: a legkisebb stressz hatására is megjelennek majd a gyulladt csomócskák. Szerencsére nem kell minden újabb fellángolásnál végigjárni az orvosokat, egy jó bőrápolási rutin segítségével a rosszabb időszakokat is könnyebb lesz átvészelni! 


Pattanások és higiénia

Talán ennél a bőrproblémánál a legfontosabb a kiemelni a higiéniai feltételeket. A pattanás egy kis területű bakteriális fertőzés és a patogén, azaz kórokozó baktériumok szétszórásával a gyulladás is szétterjedhet. Az alábbi pontok csupa apróságot tartalmaznak, azonban egy-egy megváltoztatása közülük igazi “game changer” lehet. 

  • A csak arcra használt törölközőt érdemes másnaponta váltani, főleg ha sminkkel szennyezett.
  • Az arcon használt borotvát szintén érdemes gyakrabban cserélni, ismételt használatok között fertőtleníteni.
  • A párnahuzat szintén bűnös lehet a felül- vagy visszafertőzésben, így az is gyakrabban váltandó.
  • Az arcunkkal érintkező tárgyakhoz, kiemelten a mobiltelefonhoz szintén rengeteg baktérium tapad - egy-egy fertőtlenítő kendős áttörlés mindig jól jön.
  • A sminkecsetek és a sminktermékek valódi baktériumtelepekké válhatnak - a pattanásokat szívesen takarjuk el egy kis alapozóval vagy korrektorral, de vagy használj eldobható eszközt a tégelybe nyúláshoz, vagy legyen annyi sminkecseted, hogy mindig legyen egy frissen mosott, tiszta darab, amivel leválthatod az előző nap tegnap használtat. 
  • A smink lemosása kiemelt fontosságú a pórusok tisztán tartásában, erről az előző két bejegyzésben részletesen írtam. A mitesszerképződés megelőzésével a pattanások száma is csökkenthető. 
  • Csak olyan kozmetikus székébe ülj be, akinél tökéletes tisztaság van - a helyiség tisztasága tükrözi a szakember igényességét a környezetére és eszközeire. 

Az arcoddal gyakran érintkező tárgyakat tisztítsd gyakrabban!

 

Arcápolási rutin pattanásos bőrre

Ha törekedsz az egészséges életmódra és az esetleges háttérbetegségek is kezelés alatt állnak már, lehet, hogy megúszod a Koreában is igen népszerű, aktív pattanások kezelésében jó megoldást jelentő tapaszokkal: 

Holika Holika pattanás tapasz

A kis tapaszokon lévő folyadékban teafaolaj csökkenti a gyulladást. Az összetevőlistában lévő alkohol szárító hatását a hialuronsav és a szőlőmagolaj kompenzálja. 

 

A pattanásos bőr gyulladásának csökkentését más összetevőkkel is elérhetjük: az aloe vera és a zöld tea tökéletes fegyverek.
Holika Holika zöld teás arclemosó
Ez a lemosó a hatalmas kiszerelése miatt akár tusfürdőnek is ideális lehet - főleg, ha valaki nagyobb felületeken (pl. hát és dekoltázs) küzd a pattanásokkal.

 

A habzó lemosók azonban szinte mindig szárítanak valamelyest, ennek kompenzálására tökéletes a több lépcsős, rétegezős, koreai rutin. A Holika Holika aloe verás tonere nem csak minimalista összetevőlistával rendelkezik, de a híres koreai 7 skin módszerre is alkalmas. 
A 7 skin csupán annyit jelent, hogy a könnyű, hidratáló tonert egymás után, kivárva a száradást, több rétegben visszük fel a bőrünkre. Persze nem kötelező hétszer megismételni a folyamatot, elég kétszer-háromszor. Ez azért nagyon hatékony trükk, mert a pattanásos bőr egyben gyakran érzékeny is lehet, így ha találsz egy számodra tökéletes terméket, nyugodtan használd több rétegben! 

Vigyázz arra, hogy sose száradjon ki a bőröd!

 

Figyelem! Ahogy a bevezetőben is írtam, a helyes bőrápolás természetesen nem mindig elegendő az akné legyőzésére, annak kezelése orvosi hatáskör. Ugyanakkor az aknéterápia (benzoil-peroxid, A-vitamin származékok) gyakran szárító hatással jár, így mindenképp érdemes mélyen tápláló krémekkel csatába állni. 
Ezen célra tökéletesek a Holika holika ceramidos termékei, amelyek számos formában elérhetőek a webshopban. Az innovatív permetes forma semmiképp sem fog vastag, zavaró réteget képezni a bőrödön! 
A ceramidokat egyébként is érdemes a rutinban megtartani, ugyanis ezek a bőr védőrétegének egyik legfontosabb elemei. Muszáj őket pótolni, hogy helyre álljon a barrier. A barrier megerősítésével a bőr sokkal ellenállóbb lesz, akár a többi kozmetikummal szemben. A pirosság, a húzódás, a viszketés, az össze-vissza olajtermelés mind a gyenge védőréteg jelei. Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, jó eséllyel szükséged lesz ceramidokra. 

A barrier megerősítését a niacinamid is elősegíti, ez az összetevő az alapból zsíros bőrre is jó hatással van. Niacin, niacinamid vagy B3-vitamin formában keresd a krémekben és azok összetevőlistájában! 
 

Kedvenc gyulladáscsökkentő és nyugtató hatóanyagaink

 

Ha szeretnéd megelőzni, hogy a pattanások foltokkal és hegekkel gyógyuljanak, ne csak szimplán arra figyelj, hogy minden reggel fényvédő zárja a rutint, hanem fokozottan ügyelj a mennyiségre és az újrakenésre is. Meg fogod hálálni magadnak!
Az újrakenés alapszabálya az, hogy két óránként fel kell frissíteni a fényvédőréteget. Nyilván ez csak akkor érvényes, ha a szabadban vagy. Amenyiben beltérben mozogsz nap közben, elég arra figyelni, hogy mindenképpen kenj újra, ha 4-6 óra elteltével ismét az utcára mész. 

Ha már megvannak a pigmentfoltok, fel kell venni velük a harcot. A szín mélyülését fényvédővel lehet megelőzni! A meglévő foltok eltüntetését a C-vitamin, a hámlasztók, a niacinamid és számos más antioxidáns támogatja a leginkább.

Holika Holika bőrvilágosító szérum
Ezt a szérumot kifejezetten erre a problémára alkották a Holika holika vegyészei. Számos növényi kivonatával a natúrkozmetikumok kedvelőinek kedvez, a formula tökéletes működéséért pedig a niacinamid és a shea vaj felel. ​

 

Ha szeretnéd a foltokat eltakarni, javaslom a webshop BB-krém szekcióját.

A foltok tekintetében fontos, hogy megkülönböztetünk gyulladás utáni hiperpigmentációt és eritémát. A hiperpigmentáció a barna folt, amely az idősebb emberek nap által ért bőrfelületein általában nagy számban megtalálható. A hiperpigmentáció nem csak a káros UV-sugarak  hatására alakul ki, de a gyulladás után is nagyon gyakran megjelenik az arra hajlamosakban. Az eritéma a körülírt pirosságot jelenti, ez egy apró értágulat a bőrben, nem jár pigmentfelhalmozódással. Ezutóbbit jóformán csak az idő és a lézer gyógyítja meg. 

Apropó, idő!

A hiperpigmentált foltok színe is világosodik idővel, de ha csak egyre halmozod a foltokat, az összkép nem fog javulni. A bőr általában 21 nap alatt “cserélődik le”, így ne várd, hogy a kozmetikumok egy hét után hassanak. Legalább egy hónapig várd az eredményt - légy kitartó! 
 

A bőr 21 naponta újul meg, így ne várd, hogy egy kozmetikum 1 hét alatt hasson.


Pattanások és rosacea

Az, hogy a pattanásokat egyszer mindenképpen lássa bőrgyógyász azért is fontos, mert van néhány egyéb elváltozás, ami pattanást utánozhat, így azoktól el kell különíteni. Ilyenek a rosaceához kapcsolódó gyulladt papulák is. Ezek főleg az orcán és az orron jelennek meg, fokozott bőrpír veszi őket körbe. A bőrpír gyakran állandó, a betegség jelenlétére kitágult kapillárisok is utalhatnak. A rosaceás bőr rendkívül érzékeny lehet, az érzékenység pedig emberről emberre változik. Általánosságban elmondható, hogy a legminimalistább rutin és a legegyszerűbb termékek jelentik a kulcsot a bőr megnyugtatásához. :) 

 

A cikk vendégszerzője Salomé - Tudományos Szépség Blog, olvasását jó szívvel ajánljuk! :)

 

Holika kozmetikum keresés